Druhy současné lukostřelby

ZÁBAVNÁ lukostřelba je vhodným sportem pro celou rodinu. Pomáhá odstraňovat generační zábrany a je kultivovanou příjemně náročnou pohybovou činností. V dnešní hektické době, naplněné shonem a stresem dodá člověku nejen vnitřní klid a pohodu, ale rovněž vylepší fyzickou kondici.

REHABILITAČNÍ lukostřelba se již dlouho s úspěchem používá jako vhodný doplněk při poúrazových nápravných cvičeních v rehabilitačních ústavech. Přirozeným procesem vznikly dokonce sportovní kluby tělesně postižených sportovců, které již přinesly účast i nejcennější vítězství na MS a OH pro hendikepované.

SPORTOVNÍ lukostřelba je olympijským sportem a tedy uznávanou a ve své vrcholné podobě náročnou sportovní disciplínou. Na OH se střílí do desetikruhového spektrálně barevného terče se žlutým středem (velikost terče je o průměru 122cm) na vzdálenost 7Om. Sportovní lukostřelba se dělí na vnitřní, kde soutěže probíhají v halách na vzdálenostech 25 a 18m a na venkovní, kde soutěže probíhají v dráhách na vzdálenostech 90, 70, 60, 50 a 30m. Vyvrcholením soutěží jsou vyřazovací souboje nejlepších závodníků.

TERÉNNÍ lukostřelba se uskutečňuje na několikakilometrovém soutěžním okruhu se známými i neznámými vzdálenostmi k jednotlivým terčům, kterých je celkem 12 anebo 24. Terče jsou pětikruhové černé barvy se žlutým středem a čtyřmi velikostmi: o průměrech 20, 40, 60, 80cm. Terče jsou rozmístěny po okruhu tak, aby se co nejlépe využilo přírodních rozmanitostí terénu a optického klamu.

LOVECKÁ lukostřelba se praktikuje jako obnovený, ale ve skutečnosti pomyslný lov lukem, a to ve formě střelby na figuríny zvěře. V současnosti je to velmi oblíbená disciplína. Lukostřelec zde navazuje na tradiční pocity člověka lovce a vzhledem k přírodnímu prostředí a volnější atmosféře závodů se dobře baví a relaxuje.

LUKOSTŘELECKÝ BIATLON nebo-li skiarc je nejnovější disciplína střelby z luku. Lukostřelba na lyžích ovšem klade hodně vysoké nároky na dobrou fyzickou trénovanost, neboť je velmi zatěžován kardiovaskulární systém. Soutěže se konají na čtyřkilometrovém okruhu, závodníci jej běží s lukem na zádech několikrát a v každém kole odstřílí sadu šípů na vzdálenost 18m. Je to jediná lukostřelecká soutěž, která se hodnotí na výsledný čas.

DÁLKOVÁ lukostřelba nebo-li lukostřelecké lety se sestávají s několika sad šípů vystřelených jedním určeným směrem do dálky, započítává se nejdelší vzdálenost dopadu šípu od střeliště.

VLAJKOVÁ lukostřelba využívá jako cíle barevně výrazného trojúhelníkového praporu, který je připevněn na kulatou žerď z měkkého dřeva. Žerď je pevně kolmo upevněna do ornice jako střed terče, což je pět kruhových soustředných bodovacích polí o celkovém průměru 15m. Nejvyužívanějšími vzdálenostmi pro závody jsou délky 125m a 150m.

EXTRÉMNÍ lukostřelba se může provozovat při raftingu, skutečným lovem především americké a africké zvěře anebo z klusem, cvalem či tryskem se pohybujícího koně.

Zpracoval Fanda